Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
DPS i partneri za godinu zaradili 4,5 miliona * Ne odustajemo od protesta * Tast predsjednika Azerbejdžana gradi tri turistička kompleksa * Popović nezakonito direktor Fonda solidarnosti * Ruski gas stiže do Njemačke, Vašington i Brisel,,preveslani'' * Investitori da se kupe odavde, mi nećemo robovati tajkunima * Spremni smo za krunisanje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
VELIBOR DžOMIĆ, KOORDINATOR PRAVNOG SAVJETA MCP:
Rješenja iz Predloga zakona o slobodi vjeroispovijesti najava su otimačine kakva nije viđena u Evropi od boljševičke revolucije do danas.

Vic Dana :)

Pričaju dvojica muškaraca, i pita jedan drugoga:
- Moja žena je pjevačica, a šta je tvoja?
- Moja je muzičarka!
- A koji instrument svira?
- Ma ne svira, muze krave!


Mujo kosi travu u dvorištu, kad naiđe komšija Haso i odmah ga napadne:
- Mujo, bolan, tvoj m’ je pas jutros uz’o papuče! Mujo ga pogleda ispod oka:
- Jok, nije...
Haso se ražesti:
- Kako znaš?!
Mujo se nasmije:
- Pa kad je doš’o kuć’, bio je bos.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-05-14 STOGODIŠNJICA KOMUNISTIČKE PARTIJE JUGOSLAVIJE 7
Ivo Lola Ribar i Milovan Đilas kod Glamoča Jedinstvena i disciplinovana partija „Čovjek ne može da izbriše vlastitu istoriju, to jest ponašanje vlastitih predaka. Ma šta činio, on je naslednik. On ne može u potpunosti da ukine svoju prošlost” (M. Elijade) „U ljudskoj istoriji ništa se ne stvara u idealnom obliku. Kad god se negdje čini dobro, neizbježno je da se čini zlo. To nije moguće razmrsiti” (A. Zinovjev)
Dan - novi portal
I kod srpskih nacionalista Tito je loše prošao – optužuju ga za srbofobiju, njegovu vladavinu nazivaju brozomorom i na dušu mu stavljaju mnoge grehove i zločine učinjene protiv Srba. Dati objektivnu, cjelovitu sliku o Titu teško je i objektivnim istoričarima, ali je nesporno: doživotni jugoslovenski predsjednik i pored svojih grešaka i grehova (a imao ih je) zaslužan je kao kohezioni faktor jugoslovenskog društva – držao nas je toliko godina na okupu.

Istraživanja istoričara pokazuju da je u vrijeme aprilskog rata KPJ imala 8.000 članova i da se broj uoči ustanka povećao na 12.000, a članova SKOJ-a na 40.000, mada se pominje i broj od 50.000.

Članstvo KPJ neposredno poslije aprilskog rata u zemljama Jugoslavije je brojilo: u Hrvatskoj oko 4.000, u Srbiji oko 2.500, u Crnoj Gori oko 1.800, u Sloveniji oko 1.200, u BiH preko 800, a u Makedoniji 1.200, na KiM 270. Članstvo su sačinjavali radnici, inteligencija, naročito iz redova đaka i studenata, s obzirom na ulogu KPJ na univerzitetima i drugim školama, kao i seljaci naročito iz Crne Gore, Vojvodine, Dalmacije, Like, Banije, Korduna.

Hitlerova odluka da napadne Kraljevinu Jugoslaviju nije se odnosila samo na uništenje jugoslovenske vojske i okupaciju jugoslovenske teritorije već joj je cilj bio i razbijanje Jugoslavije kao države. Fašističke sile Njemačka, Italija, Mađarska i Bugarska držale su da je Jugoslavija versajska vještačka državna tvorevina, da je bila tamnica za mnoge porobljene narode koje je trebalo osloboditi, a u stvari zadovoljavale su svoje teritorijalne pretenzije.

Na dan napada Njemačke na SSSR 22. juna 1941. na sjednici Politbiroa CK KPJ, članova koji su se nalazili u Beogradu, održane na taj dan napada, donijeta je odluka da se počne oružana borba protiv okupatora. CK KPJ je pozvala „proletere svih zemalja Jugoslavije da zauzmu svoja mjesta”. Prije podizanja ustanaka protiv okupatora KPJ, po ocjeni kompetentnih istoričara, bila jedinstvena politička snaga, dobro organizovana, velike udarne moći, s prekaljenim kadrom. Uticaj partije u narodu prevazilazio je daleko njenu kadrovsku osnovu. Oko jezgra predratnih revolucionara uoči rata stvara se organizaciono čvrsta, ideološki zrela, politički jedinstvena i akciono disciplinovana partija koja je okupljala mlađi kadar. Ustanički starješinski kadar čine komunisti i manji broj oficira i podoficira jugoslovenske vojske, patriota i pripadnika ili simpatizera KPJ, kao i veterani španskog građanskog rata.

Sjednici Politbiroa CK KPJ, održanoj 4. jula, na kojoj su pored Tita prisustvovali Aleksandar Ranković, Sreten Žujović, Ivo Lola Ribar, Milovan Đilas, Ivan Milutinović i Svetozar Vukmanović, usvojeni zaključci predviđali su da se sa sabotaža i diverzija pređe na borbu u formi partizanskog rata, da se stvaraju partizanski odredi, uvedu politički komesari kao predstavnici KPJ u oružanim jediicama, i da se u jugoslovenske zemlje upute članovi sa izvanrednim ovlašćenjima. U BiH upućen je Svetozar Vukmanović, a u Crnu Goru Milovan Đilas.

Sklon sam zaključku da proglas jugoslovenskog partijskog vrha upućen proleterima, i njegova Odluka donesena 4. jula 1941. nijesu u duhu „preporuka” Kominterne. Naime, bili su iz Moskve upozoreni da se u „sadašnjoj etapi radi o oslobođenju od fašizma, a ne o socijalističkoj revoluciji”. Pokreti otpora imali su posebno mjesto u okupiranoj Evropi, a naročito opštenarodni ustanak u Jugoslaviji, koji je „sadržao u sebi socijalnu, nacionalnu i antifašističku emancipatorsku tendenciju kao nedjeljivo tkivo cjelovitog procesa”. Jezgro narodnooslobodilačkog pokreta bila je KPJ – njegov „organizaciono-ideološki predvodnik”.

Vladimir Dedijer u „Prilozoma” navodi da je prvi masovni oružani ustanak u Hitlerovoj tvrđavi, Evropi, izbio je u Jugoslaviji u ljeto 1941. godine. Kod naroda je postojala spremnost na borbu, naročito u Srbiji postoji želja da se spere ljaga kapitulacije jugoslovenske vojske u aprilskim ratu. U srpskom seljaštvu, veli Dedijer, postoji kult borbe protiv nadmoćnijeg neprijatelja i navodi da su vodili od 1912. do 1918. godine nekoliko ratova i to protiv Turaka, Bugara, Austrougarske i Njemačke.

Piše: Borivoje Ćetković

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"